Prenájom alebo HYPOTÉKA?

Viacerí z nás sa pri riešení svojho bývania zamýšľajú, čo je výhodnejšie. Platiť si prenájom alebo splácať hypotéku?  Častokrát sa stretávam s názorom, že bývať v prenájme znamená zbytočné míňanie peňazí, pretože platby nájomného skončia u majiteľa a nehnuteľnosť máme len prepožičanú na dohodnutý čas. 

Je to síce pravda, ale sú situácie, kedy je bývanie v prenájme výhodné či z krátkodobého alebo dlhodobého hľadiska. Kúpiť nehnuteľnosť prostredníctvom hypotéky znamená, stať sa jej majiteľom a platiť splátky vrátane úrokov banke. Síce niektorí odborníci polemizujú, či naozaj nehnuteľnosť zaťažená 100 %-nou hypotékou znamená  bývanie vo vlastnom, keď majiteľ nevložil ani 1 Euro z vlastných peňazí a na nehnuteľnosti existuje záložné právo v prospech banky. Prikláňam sa k názoru, že nehnuteľnosť nám patrí. Na liste vlastníctva je naše meno a ak budeme dodržiavať vopred dohodnuté podmienky s bankou, po skončení splatnosti úveru nehnuteľnosť ostane naša bez záložného práva. Prostredníctvom hypotéky sme si požičali z banky peňažné prostriedky za cenu úroku, a práve hypotekárny úver nám umožnil nehnuteľnosť kúpiť. Mesačne splácame banke istinu, ale i dohodnuté úroky. Výhodnosť hypotéky je aj v tom, že súčasnú kúpnu cenu nehnuteľnosti splácame budúcimi očakávanými príjmami, čím sa ochránime od možného vplyvu inflácie a nárastu budúcej trhovej ceny nehnuteľnosti.

Iným rozmerom pri rozhodovaní je, či sa chceme cítiť slobodnejšie a flexibilnejšie v prenájme  alebo sa zaviazať  na niekoľko desiatok rokov hypotékou.

Ako by sme mali uvažovať dnes?

Súčasný realitný trh je taký, že výška mesačných nákladov za prenájom je častokrát vyššia ako mesačná splátka hypotéky, čo v nás evokuje potrebu riešiť bývanie prostredníctvom kúpy, ktorá bude financovaná hypotékou. Tento fenomén už niekoľko rokov pretrváva v Bratislave, čo nemusí platiť  v iných mestách na Slovensku. Samozrejme, výška ceny prenájmu a ceny nehnuteľnosti závisia od veku stavby, lokality, kondície danej nehnuteľnosti, použitých materiálov na výstavbu a štandardu zariadenia.Pri rozhodovaní medzi prenájmom a hypotékou neexistuje jediné správne riešenie. Záleží od  situácie jednotlivca, od aktuálneho vývoja na realitnom trhu, od aktuálnych ponúk a podmienok hypoték zo strany bánk.

Aké sú dôvody neriešiť ihneď hypotéku:
1.    V krátkom čase plánujem sťahovanie do iného mesta/zahraničia.
2.     Študujem a nemám dostatočný príjem.
3.     Chcem získať lepšie podmienky, preto sa snažím nasporiť časť vlastných finančných prostriedkov.
4.     Zatiaľ mám nízky a nepravidelný príjem.
5.     Začínam pracovať/podnikať a môj príjem je nedostatočný pre získanie hypotéky.

Aké sú dôvody riešiť hypotéku:
1.     Chcem vlastné bývanie, som zamestnaný/á, živnostník, podnikateľ.
2.     Chcem využiť výhody hypotéky pre mladých, lebo spĺňam stanovený priemerný príjem, mám vek do 35 rokov.
3.     Chcem zmeniť menšiu nehnuteľnosť za väčšiu (byt/dom).
4.     Chcem zrekonštruovať nehnuteľnosť.
5.     Chcem stavať rodinný dom, kúpiť pozemok, resp. rekreačný dom.

Pár mojich rád na záver:

 •  Súčasné nízke úrokové sadzby zvyšujú dostupnosť hypotekárnych úverov pre väčšiu populáciu, preto je potrebné vybrať si nehnuteľnosť s cenou, ktorá je pre náš osobný, resp. rodinný rozpočet prijateľná. Ísť nad vlastné finančné možnosti je rizikové rozhodnutie ako pre žiadateľa, tak i pre banku. 
 • Je potrebné  zohľadniť všetky mesačné výdavky, vrátane iných pôžičiek, úverov a splátok, pretože tieto výdavky nám môžu ovplyvniť finančný život po načerpaní hypotéky, aj pri predpoklade aktuálneho stáleho príjmu.
 • Nezabúdajme, že cena nehnuteľností a hodnota nehnuteľnosti nemusí byť 1:1.  Ak trhová cena nehnuteľností je vyššia ako jej hodnota, vzniká riziko vzniku cenovej bubliny.
 • Vyhýbajme sa špekulatívnej kúpe nehnuteľností prostredníctvom hypotéky. Investičné príležitosti si vždy dôkladne zhodnoťme. S kúpou a následným predajom nehnuteľnosti, s načerpaním a predčasným vyplatením hypotéky sú spojené aj určité náklady a čas na realizáciu.
 • Kúpenú nehnuteľnosť prostredníctvom hypotéky, v ktorej nechceme bývať, je možné prenajať. Nezabúdajme, že s krátkodobým alebo dlhodobým prenájmom sú spojené povinnosti a dodatočné náklady, ktoré znižujú čistý zisk z prenájmu.


        Hypotéka je rozhodnutie na dlhé obdobie, preto by sme k danému rozhodnutiu mali pristupovať s plnou vážnosťou. Ak si chcete potvrdiť správnosť svojho rozhodnutia - ostať v prenajatej nehnuteľnosti alebo kúpiť nehnuteľnosť prostredníctvom hypotéky, neváhajte prekonzultovať svoje možnosti s odborníkmi na hypotéky.

                                                                                                               www.hypotekarnaporadna.sk    Vaša Caroline

1 komentár

 1. Ahoj,
  Ja som Ozgur Yilmaz, ktorý v súčasnosti žije v meste Istanbul, Turecko. Som vdovec v súčasnosti len s dvoma deťmi a bol som vlepený vo finančnej situácii v apríli 2016 a musel som refinancovať a platiť účty potom, čo som bol scammed 18000TL Collinslenderscompany. Snažil som sa získať pôžičky od rôznych úverových firiem, a to súkromných aj firemných, ale nikdy s úspechom a väčšina bánk mi odmietla úver. Ale ako to Boh bude mať, bol som predstavený človeku po Božom srdci, súkromnom pôžičkovi, ktorý mi dal pôžičku vo výške 120 000 eur a dnes som majiteľom firmy a moje deti sa v súčasnosti darí dobre, firma bez kreditnej kontroly s iba 3% úrokovou sadzbou a lepším splátkovým plánom a plánom, kontaktujte Greg Dunne (plutocreditfinancier@gmail.com). Nevie, že to robím, ale teraz som tak šťastný a rozhodol som sa dať ľuďom viac vedieť o ňom, a tiež chcem, aby ho Boh požehnal viac. Môžete ho kontaktovať prostredníctvom e-mailu spoločnosti. plutocreditfinancier@gmail.com

  OdpovedaťOdstrániť